Nezařazené

Václav Marhoul si za režii Tobruku vysloužil uznání českých kinařů

tNovoborská akademie spojených kinematografií udělila svou letošní výroční cenu za nejlepší režii Václavu Marhoulovi za jeho válečné drama Tobruk. Originální ocenění – plastiku ve tvaru ženského torza z litého skla ze sklárny Ajeto v Lindavě – převzal Václav Marhoul osobně během slavnostního večera v Novém Boru.

Novoborská akademie spojených kinematografií již osm let sdružuje vedoucí přibližně osmdesáti jednosálových kin z celé České republiky, kteří každoročně hlasují o udělení výročních cen pro české filmy v kategoriích nejlepší film, nejlepší režie, nejlepší herec, nejlepší herečka, cenu získává také nejúspěšnější film ve filmové distribuci. „Sami tvůrci přiznávají, že naše ocenění pro ně mají jednu velkou přednost. Nejde o cenu kritiků, ani akademiků, ale lidí, kteří s filmem pracují, ve svém kině jej vidí několikrát, takže mají čas a možnost zamýšlet se nad ním….,“ vysvětlil Radovan Novotný, vedoucí kina v Novém Boru.

Válečné drama Václava Marhoula Tobruk se odehrává v roce 1941 v severoafrické poušti. Inspirovala jej kniha Stephana Cranea Rudý odznak odvahy a také skutečné osudy dobrovolníků československého praporu bránícího za 2. světové války na straně spojenců strategický libyjský přístav Tobruk obležený Němci a Italy. Film, oceněný třemi Českými lvy, doporučila Evropská filmová akademie do nejužšího výběru na nominace Evropských filmových cen 2009. Tato prestižní ocenění jsou považována za evropskou obdobu Oscara.

Zdroj: 2media.cz
Ukaž to ostatním...
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter